BA (Hons) Acting Programme

Staff

Chris White           
                       Director of Acting Programmes

 

Kerry Beverstock
                       Head of Student Services & Programmes Co-ordinator
Chris Malone
                       Programmes Administrator
James Watts
                       Programmes Administrator

 

Bradley Leech                         Head of CertHE Programme  & Head of 1st Year BA
Graeme du Fresne
                        Head of Music & Singing
George Ryan
                      Head of Voice
Caitlin Smith
                      Head of Movement
Tamsin Stanley
                      Head of Studies
Jack Gogarty

                      Head of 2nd Year BA
Sue Colgrave

                      Head of 3rd Year BA

 
    Acting
              Voice

        Singing
              Movement
Richard Baron               Alex Bingley          Dean Austin         Luisa d’Ambrosio        
Martin Berry               David Boyd-Carrigan          Kate Edgar  Anne Dennis
Dugald Bruce-Lockhart               Eamon Haughian          Helen Ireland                 Paul Harris
Sue Colgrave               Louise Jones          Heather Weir                 Jenni Malarkey
Kate Colgrave-Pope               Caroline Kilpatrick                 Mitch Mitchelson
Lawrence Evans               George Richmond-Scott Rob Leonard
John Gillett                 Bret Yount
Jack Gogarty
    Professional Preparation
                
Karen Henthorn               Pippa Ailion                 
Graham Hubbard               Jeremy Brook                         
Irma Innes                 Malcolm Browning          
Anna Jordan                 Matt Cullum          
Bradley Leech                 Kerry Michael          
Tammy Mendelson                 Joseph Millson
Simon Naylor               Bill Petrie
Heather Nimmo               Wendy Spon
Chris Pavlo
Richard Pepper
Aoife Smyth
Philippa Strandberg-Long
Patrick Toomey
Kate Williams
                                                                                          Amy Stevenson
 Head of Production
                                                                                          Richard Cooper
 Head of Scenic Design & Master Carpenter & Scenic Artist
                                                                                          Mary Crook
 Head of Lighting
                                                                                          Phil Matejtschuk
 Head of Sound
                                                                                          Sally Ridgeon
 Head of Costume

 

IT Technician – Andrew Dickinson